BezEmerytury.pl

Inwestowanie w kontrakty na WIG20 – ile można zarobić?

Wprowadzenie

Od kilku lat aktywnie inwestuję w fundusze, poprzez polisy. Z roku na rok wyniki trochę się poprawiały, ale nie zadawalały mnie. Wiele razy o tym pisałem – zainteresowanych zachęcam do przeczytania wpisów bezemerytury.pl/inwestowanie-w-polisy

Przez ostatnie dwa lata moje zaangażowanie co raz bardziej przenosiłem na kontrakty terminowe na WIG20. Najpierw grałem intuicyjnie, później stopniowo tworzyłem zestaw reguł i warunków, których spełnienie powinno spowodować zajęcie pozycji i docelowo przynieść zysk.

Taka reguła lub warunek to np. „jeśli aktualna cena jest wyższa, niż średnia cena za ostatni tydzień to KUP. Jeśli jest niższa, to SPRZEDAJ”. Oczywiście to przykład najprostszy i prawdziwe reguły, wg których gram są znacznie bardziej złożone, lecz najważniejsze, że dają proste sygnały – nie muszę analizować wykresu, stresować się, czy nie stracę – spokojnie czekam na sygnał i składam zgodne z nim zlecenie.

Ile można zarobić na kontraktach?

Zacznijmy od pytania „Ile można stracić?” – to kluczowe pytanie każdy inwestor musi zadać sobie sam. I nie grać większą kwotą, by mieć spokojny sen. W tym artykule omówię wyniki dla podstawowej inwestycji w wysokości 5000zł.

Przyjąłem realne założenia uwzględniające wszystkie koszty, poślizgi itd.:

To ostatnie założenie jest kluczowe – wiele systemów transakcyjnych może pochwalić się dobrymi wynikami, ale po uwzględnieniu opóźnienia są one znacznie gorsze (oczywiście różnica nie wynika z samego opóźnienia, tylko z faktu, że po jakimś czasie ceny są już inne, niż w momencie, gdy pojawił się sygnał). W moim systemie oczywiście też. Wiadomo – czas to pieniądz 🙂

Dlatego poniżej przedstawiam wyniki dla wszystkich wariantów:

Omówienie wyników

Test obejmuje dwie serie kontraktów – FW20Z1420 i FW20H1520. Okres testu to 22-09-2014 – 20-03-2015. Przez te pół roku z pierwotnych 5000zł można było wygenerować ok. 15-37 tys zł (wiersz „Ending capital”), czyli zysk wynosi ok. 200-635% (wiersz „Net Profit %”), a szacunkowy zysk roczny 844-5741% (wiersz „Annual Return %”). Jak widać opóźnienie w realizacji zlecenia jest tu kluczowym parametrem. W najgorszym wypadku zysk (10 tys zł) jest mniejszy niż koszty prowizji biura maklerskiego i obsunięć o 1pkt przy zajmowaniu połowy pozycji (wiersz „Total transaction costs”) – oczywiście podany zysk już te koszty uwzględnia.

Tu warto zauważyć, że takie obsunięcie „tylko” o 1pkt przy połowie transakcji oznacza dla nas koszt 10zł/kontrakt. Przy niej prowizja biura maklerskiego 6-10zł nie wydaje się ogromna, choć oczywiście warto ją negocjować gdy gramy aktywnie, to nawet przy jednym kontrakcjie oznacza możliwość zwiększenia zysku rocznego o kilka tysięcy zł.

Z drugiej części tabeli dowiadujemy się, że były 323-372 transakcje (wiersz „All trades”), czyli mniej więcej dwie dziennie oraz że średni zysk na transakcji wynosił 0,9-2,45%. A także średni czas utrzymywania pozycji (wiersz „Avg. Bars Held”) wynoszący ok. 2h15min (9 okresów 15-minutowych).

Trzecia część informuje nas, że transakcje z zyskiem stanowiły 63-76% (wiersz „Winners”), oraz że najdłuższa seria transakcji zyskownych to 10-19 (wiersz „Max. Consecutive”). Natomiast transakcje ze stratą stanowiły tylko 24-37% (wiersz „Losers”) a najdłuższa ich seria to tylko 5-6. To bardzo dobre proporcje.

Bardzo ważna jest ostatnia część. Informuje nas, że największa strata na jednej transakcji wyniosła 814-940zł (wiersz „Max. trade drawndown”), a największa strata łączna na serii transakcji wyniosła 1270-2684zł (wiersz „Max. system drawndown”), co stanowiło 20-45% (wiersz „Max. system % drawndown”). Istotne, że jest to % wartości zaangażowanej pozycji (czyli 1 kontraktu), a nie całego kapitału w danym momencie.

To jednak ryzyko, jakie trzeba sobie uświadamiać (zwłaszcza w wariantach z dużym opóźnieniem i przy chęci grania większą liczbą kontraktów), lecz z drugiej strony taka strata jest możliwa do odrobienia w stosunkowo krótkim czasie – zysk w testowanym okresie wynosił 4-25x więcej (wiersz „Recovery Factor”), a szacunkowy zysk roczny 19-292x więcej (wiersz „CAR/MaxDD”).

Na końcu artykułu zamieszczam plik do pobrania zawierający wszystkie wyniki, z większą liczbą szczegółów oraz wykazem wszystkich transakcji, jeśli kogoś to interesuje.

Dla osób, do których bardziej przemawia obraz, przedstawiam kluczowe wykresy dla każdego z wariantów – wykres wzrostu kapitału oraz wykres pokazujący jego największe obsunięcie:

Opóźnienie 0 minut

Opóźnienie 15 minut

Opóźnienie 30 minut

Opóźnienie 45 minut

Opóźnienie 60 minut

Mógłbym oczywiście przesunąć okres analiz o dwa tygodnie, by nie było na wykresie tej straty na początku, ale test ma być rzetelny, a nie zmanipulowany. Zwłaszcza, że wiele osób ryzykuje za mocno i taki kubeł zimnej wody na początku jest dobrą szczepionką przed nadmiernym optymizmem, jaki powoduje rządza pieniądza 🙂

Testy testami, ale jak jest w praktyce?

W dzisiejszych czasach, przy wykorzystaniu odpowiednich narzedzi informatycznych można zmanipulować każde fakty i testy. Wiele osób może nie wierzyć, że takie wyniki są możliwe w praktyce. Sam nie jestem ich pewien, w końcu testy dotyczyły przeszłości, a przyszłość jest niewiadoma.

Dlatego informacje o transakcjach na obecnej serii kontraktów FW20M1520 będę bez opóźnienia publikował na twitterze pod adresem twitter.com/BezEmerytury. Natomiast ich opis znajduje się na bezemerytury.pl/sygnaly-fw20.

Dzięki temu każdy będzie mógł w dowolnej chwili sprawdzić, czy w praktyce można było zająć daną pozycję i jaki przyniosła ona wynik. Czas dodania wpisu wskazany przez serwis twitter oraz fakt, że nie można edytować opublikowanych wiadomości powinny być wystarczającym dowodem braku prób manipulacji wynikami.

PS. Czekam oczywiście na komentarze, zwłaszcza krytyczne, które pozwolą na eliminację ew. błędów, by uczynić wyniki lepszymi i/lub bardziej stabilnymi. Uprzedzam tylko, że z oczywistych powodów nie będę udzielał odpowiedzi na pytania, jak zbudowany jest mój system 🙂

[dm]9[/dm]

Transakcje bez opóźnienia można śledzić na twitter.com/BezEmerytury
Opis sygnałów jest na BezEmerytury.pl/Sygnaly-FW20

Exit mobile version