BezEmerytury.pl

Testy grupowe automatu transakcyjnego

Przez ostatnie dwa tygodnie trwały betatesty mojego Automatu Transakcyjnego na komputerach kilku kolegów. Jeśli ktoś z Czytelników chciałby kiedyś udostępniać swój automat, poniższe relacje z betatestów mogą mu się przydać, by uniknąć powtarzania błędów.

Problemy techniczne

Instalacja jest bardzo złożona (instrukcja instalacji podstawowej, jaką przygotowałem ma 7 stron), ze względu na konieczność użycia aż 4 programów (tak to wymyśliło biuro maklerskie) – Statica, Amibroker, BossaAB, NOL3 oraz dodatków ułatwiających pracę – (to już moja „wina”) .NET for Amibroker (konieczny gdy dystrybuujemy pliki Amibrokera w postaci zakodowanej w dll), Dropbox (do automatycznej synchronizacji parametrów systemu między wszystkimi komputerami) i wreszcie sam kod mojego Automatu. Już więc sama instalacja sprawiła kilku osobom problemy, pomogły one jednak nanosić poprawki do instrukcji, by kolejni użytkownicy mieli łatwiej.

Druga istotna część problemów wzięła się niezgodności .NET for Amibroker z ostatnią publiczną wersją Amibrokera. Na niektórych komputerach działały zgodnie, na innych nie, autor .NET nie widział problemu, my problem widzieliśmy, ale nie potrafiłem go „udowodnić” autorowi. Wreszcie się udało po stresujących dyskusjach i poprawka .NET pozwoliła uruchomić system na kilku dotychczas problematycznych komputerach.

Problemy finansowe

Konsekwencją powyższych problemów technicznych było kilka zleceń, które nie wyszły z systemu do biura maklerskiego. Kilku użytkowników poniosło przez to straty po ok 1000zł. Wprawdzie takie rzeczy są wliczone w betatesty i użytkownicy byli ich świadomi, lecz mimo to zostało im to zrekompensowane przeze mnie w formie rabatu na licencję na kolejną serię. Wprowadziłem też gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku straty.

Znacznie większy problem powstał u mnie. Gdy testowałem funkcję radzącą sobie z niską płynnością nie weszło jedno zlecenie. Przez pół dnia miałem pozycję przeciwną i zamiast zarobić to sraciłem. Dużo straciłem…

Strata na skutek błędu w kodzie podczas testów systemu

Praca grupowa

Automat działa już od kilku dni na kilku komputerach i poza pierwszymi problemami, składa zlecenia równocześnie dla wszystkich użytkowników (różnice czasowe wynoszą do 1s, w zależności o mocy komputerów). Wydaje się, że udało się rozwiązań problem niskiej płynności na polskiej giełdzie przez ponawianie zleceń w czasie i cenie (PKC, PCR) dowolnie definiowanych przez każdego użytkownika. Praktycznie jednak dopiero najbliższe tygodnie pokażą, czy to jest skuteczne.

Użytkownicy pomagają sobie wzajemnie na zamkniętej grupie dyskusyjnej oraz wskazują kolejne pomysły, co może zaowocować ciekawymi ulepszeniami Automatu.

Darmowa wersja demo

Trochę potrwały dyskusje, jaki model rozliczeń przyjąć, by był on korzystny dla obu stron. Stanęło na tym, że licencja na daną serię kontraktów (3 miesiące) kosztuje tyle, ile połowa średniego zysku z ostatnich 4 serii (prawe żółte pole) i zawiera gwarancję zwrotu ceny w przypadku, gdy zysku nie będzie (ewentualnie tańsza wersja bez gwarancji – lewe żółte pole).

Automat transakcyjny – zyski z kolejnych serii kontraktów

Z uwagi na fakt skomplikowanej instalacji, nie każdy będzie chciał poświęcać kilka godzin na to. Mnie również wymęczyło pomaganie w tym użytkownikom (a wyłączając kwestie błędów, było to właściwie wykonywanie punktów opisanych w instrukcji, które dany użytkownik przeoczył). Dlatego udostępniam gratis wersję Automatu pozwalającą na instalację wszystkich komponentów z wyjątkiem modułu składającego zlecenia w biurze maklerskim. To pozwoli każdemu zainstalować całość bez kosztów i mojej pomocy, oraz poznać narzędzia w praktyce. Wersja ta dostępna jest do pobrania z http://bezemerytury.pl/bin/automat-transakcyjny-fw20. Wersja demonstracyjna wyłącza się po godzinie pracy, dalsza praca wymaga restartu programu lub licencji na wersję pełną.

Exit mobile version