Testy grupowe automatu transakcyjnego


Przez ostatnie dwa tygodnie trwały betatesty mojego Automatu Transakcyjnego na komputerach kilku kolegów. Jeśli ktoś z Czytelników chciałby kiedyś udostępniać swój automat, poniższe relacje z betatestów mogą mu się przydać, by uniknąć powtarzania błędów.

Problemy techniczne

Instalacja jest bardzo złożona (instrukcja instalacji podstawowej, jaką przygotowałem ma 7 stron), ze względu na konieczność użycia aż 4 programów (tak to wymyśliło biuro maklerskie) – Statica, Amibroker, BossaAB, NOL3 oraz dodatków ułatwiających pracę – (to już moja „wina”) .NET for Amibroker (konieczny gdy dystrybuujemy pliki Amibrokera w postaci zakodowanej w dll), Dropbox (do automatycznej synchronizacji parametrów systemu między wszystkimi komputerami) i wreszcie sam kod mojego Automatu. Już więc sama instalacja sprawiła kilku osobom problemy, pomogły one jednak nanosić poprawki do instrukcji, by kolejni użytkownicy mieli łatwiej.

Zobacz instrukcja spis treści 600x345 - Testy grupowe automatu transakcyjnego
Druga istotna część problemów wzięła się niezgodności .NET for Amibroker z ostatnią publiczną wersją Amibrokera. Na niektórych komputerach działały zgodnie, na innych nie, autor .NET nie widział problemu, my problem widzieliśmy, ale nie potrafiłem go „udowodnić” autorowi. Wreszcie się udało po stresujących dyskusjach i poprawka .NET pozwoliła uruchomić system na kilku dotychczas problematycznych komputerach.

Problemy finansowe

Konsekwencją powyższych problemów technicznych było kilka zleceń, które nie wyszły z systemu do biura maklerskiego. Kilku użytkowników poniosło przez to straty po ok 1000zł. Wprawdzie takie rzeczy są wliczone w betatesty i użytkownicy byli ich świadomi, lecz mimo to zostało im to zrekompensowane przeze mnie w formie rabatu na licencję na kolejną serię. Wprowadziłem też gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku straty.

Znacznie większy problem powstał u mnie. Gdy testowałem funkcję radzącą sobie z niską płynnością nie weszło jedno zlecenie. Przez pół dnia miałem pozycję przeciwną i zamiast zarobić to sraciłem. Dużo straciłem…

Zobacz strata w testach 600x145 - Testy grupowe automatu transakcyjnego

Strata na skutek błędu w kodzie podczas testów systemu

Praca grupowa

Automat działa już od kilku dni na kilku komputerach i poza pierwszymi problemami, składa zlecenia równocześnie dla wszystkich użytkowników (różnice czasowe wynoszą do 1s, w zależności o mocy komputerów). Wydaje się, że udało się rozwiązań problem niskiej płynności na polskiej giełdzie przez ponawianie zleceń w czasie i cenie (PKC, PCR) dowolnie definiowanych przez każdego użytkownika. Praktycznie jednak dopiero najbliższe tygodnie pokażą, czy to jest skuteczne.

Użytkownicy pomagają sobie wzajemnie na zamkniętej grupie dyskusyjnej oraz wskazują kolejne pomysły, co może zaowocować ciekawymi ulepszeniami Automatu.

Darmowa wersja demo

Trochę potrwały dyskusje, jaki model rozliczeń przyjąć, by był on korzystny dla obu stron. Stanęło na tym, że licencja na daną serię kontraktów (3 miesiące) kosztuje tyle, ile połowa średniego zysku z ostatnich 4 serii (prawe żółte pole) i zawiera gwarancję zwrotu ceny w przypadku, gdy zysku nie będzie (ewentualnie tańsza wersja bez gwarancji – lewe żółte pole).

Zobacz automat transakcyjny zyski z serii - Testy grupowe automatu transakcyjnego

Automat transakcyjny – zyski z kolejnych serii kontraktów

Z uwagi na fakt skomplikowanej instalacji, nie każdy będzie chciał poświęcać kilka godzin na to. Mnie również wymęczyło pomaganie w tym użytkownikom (a wyłączając kwestie błędów, było to właściwie wykonywanie punktów opisanych w instrukcji, które dany użytkownik przeoczył). Dlatego udostępniam gratis wersję Automatu pozwalającą na instalację wszystkich komponentów z wyjątkiem modułu składającego zlecenia w biurze maklerskim. To pozwoli każdemu zainstalować całość bez kosztów i mojej pomocy, oraz poznać narzędzia w praktyce. Wersja ta dostępna jest do pobrania z http://bezemerytury.pl/bin/automat-transakcyjny-fw20. Wersja demonstracyjna wyłącza się po godzinie pracy, dalsza praca wymaga restartu programu lub licencji na wersję pełną.


Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę z Poradnikami.


10 komentarzy

 1. ; jacek pisze:

  Witam obejrzałem film TJTsowy z Pana udziałem. chciałbym zainstalować sobie taki program na swoim laptopie. CO muszę zrobić ? ile to będzie mnie kosztować ? Chciałbym spekulować 1 kontraktem

 2. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Na Pana pytania odpowiedzi są w akapicie „Darmowa wersja demo”. Zdaję sobie sprawę, że dziś każdy jest tak zagoniony, że nie ma czasu czytać uważnie, ale instrukcja instalacji ma 7 stron wypełnionych zdaniami, w których każde słowo jest ważne i jego przeoczenie może skutkować poważnymi stratami, o czym przekonało się już kilku użytkowników. To nie jest produkt dla każdego (niestety nie mam jeszcze wpływu na uproszczenie instalacji), więc jeśli zadaje Pan takie pytania, to odradzam Panu jego użycie. I podkreślam też, że nie świadczę żadnego wsparcia podczas instalacji. Mam nadzieję, że skutecznie zniechęciłem Pana (i osoby podobnie nieskrupulatne), co robię z troski o Pana finanse i mój czas 🙂

 3. ; Jacek pisze:

  Witam. Czy w związku z tym, że tak daleko już jest posunięty proces sprzedażowy sygnały systemu nie będą publikowane z opóźnieniem na twitterze? Dzisiaj nie padł żaden sygnał a rynek obsunął się o prawie 40 pkt.

 4. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Dziś był sygnał short od razu na otwarciu. Sygnał na Twitter faktycznie nie wyszedł, ale to mój błąd testowania tej funkcji, użytkownicy systemu transakcję zawarli u zarobili.

 5. ; Jacek pisze:

  Witam. Przepraszam za moją dociekliwość ale napisał Pan, że wczoraj był sygnał ale nie został umieszczony na twitterze. Dlaczego zatem dzisiaj pojawił się następny sygnał short? Jestem zainteresowany współpraca z Panem ale chciałbym rozwiać wszystkie wątpliwości. Czy mam zatem rozumieć, że inne sygnały są przy zakupie systemu a inne podawane na stronie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Może być odpowiedź na priv

 6. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Wczoraj były dwa sygnały short na początku dnia i long pod koniec. Przez moje testy one nie wyszły na Twitter, dziś już jest ok. Te samy sygnały wychodzą jednocześnie ze zleceniami u każdego użytkownika (tylko na Twitter wchodzą z 15-min opóźnieniem).

 7. ; Jacek pisze:

  jak Panu spisuje się ten automat transakcyjny ?

 8. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Ogólnie – w punktach automat ma zysk, ale koszty poślizgu i prowizji go zjadły, więc finansowo jest na razie strata. Może wyjdziemy na plus, a może strata się powiększy, zobaczymy za 2 tygodnie. Wyniki i doświadczenia użytkowników opiszę (a może sami zechcą dodać coś od siebie).

 9. ; Piotr pisze:

  Dzień dobry ,Jestem zainteresowany automatem transakcyjnym , W instrukcji instalacji jest link do pobrania NOL3 setup 3.1.15.155.exe który nie działa , czy jest możliwość zainstalowania nowszej wersji ? W jaki sposób kontaktować się z Panem przy ewentualnym zakupie.

 10. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Witam, testy grupowe nie zakończyły się sukcesem i zadowoleniem uczestników oraz moim. Nie udostępniam więc tego automatu.

Zostaw komentarz