O autorze i dlaczego o tym pisze

 

Nazywam się Mariusz Szepietowski. Część czytelników zna moją działalność na rynku inteligentnych domów (firma SMARTech i portal www.InteligentnyDom.pl), czym zajmuję się od ponad 20 lat. Moje teksty na inny temat – o inwestowaniu – mogą więc sprawić wrażenie mało wiarygodnych – nie mogę się przecież znać dobrze na obu tych dziedzinach… Poniżej więc opisuję krótko, jak doszło do tego, że o tym piszę.

Inwestowaniem na giełdzie zainteresowałem się na początku studiów ok. roku 1996. Na poważnie zacząłem inwestować w roku 1997 i od tego czasu przez 3 lata pomnożyłem moje środki 25-krotnie (tak, to wręcz niewiarygodny zwrot, zapewne wiele osób nie uwierzy, ale to prawda, trafiłem na „złote lata” polskiej giełdy). Jednak, mimo ogromnej zyskowności była to dla mnie prawie pełnoetatowa praca i ogromny stres – kiedyś w dwa dni straciłem 78% kapitału! Przez tydzień nie wychodziłem ze swojego pokoju nawet by zjeść, nie mówiąc o umyciu się, czy innej aktywności (no, poza wc…).

Pod koniec mojego pierwszego związku z giełdą, w czasie załamania dotcom-ów w 2000r, miałem stratę 30% od maksimum (mimo to wychodząc zachowałem wynik właśnie wspomnianych 25x od startu przez 3 lata). Poznałem zatem dobrze zarówno kwestie związane z ogromnym zyskiem (propozycje „stawiam wszystkim, zarobiłem dziś na samochód” zdarzyły się kilka razy), jak i bankructwem (wspomniane 78% straty w dwa dni).

W roku 2011 wróciłem do aktywnego inwestowania, trochę jednak mniej ryzykownie. I o tym właśnie tu piszę z zamiarem przekazania swojej wiedzy i doświadczeń czytelnikom 🙂