To dotyczy Twoich pieniędzy…

od wielu miesięcy media zalewają nas lamentami na temat katastrofy systemu emerytalnego. Uznałem, ze jest to tak ważne, że muszę jakoś się w to włączyć. Jeśli też uważasz, że to ważne – przeczytaj poniższe.

„Przecież dostanę emeryturę z ZUS i OFE”

Tak sądzisz? Policzmy więc. Przyjmijmy, że zarabiasz brutto 5000zł. Na ZUS obecnie przekazywane jest z tej pensji 12,22% oraz (od 1.05.2011r) 5%. Łącznie zatem 17,22%, czyli 861zł. Stopa zwrotu uzyskiwana przez ZUS to ok. 5%, ale odejmując inflację i opłaty za zarządzanie możemy liczyć na realnie maks. 1% (gwarantowany poziom indeksacji wynosi 0,75%). Na OFE obecnie (od 1.05.2011) przekazywane jest z pensji tylko 2,3% czyli 115zł. Stopa zwrotu uzyskiwana przez OFE to ok. 6%, ale odejmując inflację i opłaty za zarządzanie możemy liczyć na realnie maks. 2%.

Łączna kwota zebrana w 30 lat to zatem równowartość dzisiejszych 417.963,31zł. Zakładając, że emeryturę będziesz pobierać przez ok. 18 lat (220 miesięcy) wyniesie ona równowartość dzisiejszych 1.899,83zł minus 18% podatku, czyli 1557,86zł co miesiąc. To 30% Twojej dzisiejszej pensji brutto. I co Ty na to? Spodziewałeś się więcej, czy mniej?

Mam więc dla Ciebie jeszcze ciekawszą wiadomość. Otóż moim (i nie tylko) zdaniem… nie dostaniesz nic. Jeśli łudzisz się, że polski rząd (ten za 30-40 lat) spełni obietnice rządu dzisiejszego (nawet zapisane w ustawach) i wypłaci Ci należną za Twoją ciężką pracę emeryturę, mylisz się…

Jeśli przyszły rząd nie będzie miał z czego, to Ci nie wypłaci. A że nie będzie miał, to już chyba nikt nie wątpi, codziennie słyszymy i widzimy w mediach dowody na to. Gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł (7.02.2006), że emerytura nie jest obowiązkiem państwa wobec obywatela, a jedynie jego przywilejem, który nie musi zostać spełniony, były przewodniczący rady nadzorczej ZUS-u – Robert Gwiazdowski – nazwał to wprost – oszustwem emerytalnym.

To najwyższy czas dla osoby w wielu 25-40 lat by zacząć samodzielnie inwestować w swoją godziwą emeryturę!

Zapisz się na darmowy kurs o inwestowaniu!

Zobacz okladka poradnik ss - To dotyczy Twoich pieniędzy...

Otrzymasz za darmo wiedzę…

1. Jak unikać płacenia na ZUS i OFE?
2. Jak inwestować w zależności od sytuacji?
3. Jak obliczać kwotę regularnych inwestycji?
4. Jaki może być zysk przy inwestowaniu?
5. Jakie są darmowe szkolenia i narzędzia?

Imię
Email
Akceptuję politykę prywatności.