Jak unikać ZUS i OFE


Skoro nawet Robert Gwiazdowski (były przewodniczący rady nadzorczej ZUS-u) – nazwał ZUS „oszustwem emerytalnym” a Trybunał Konstytucyjny orzekł (7.02.2006), że emerytura nie jest obowiązkiem państwa wobec obywatela, a jedynie jego przywilejem, który nie musi zostać spełniony, to chyba nie masz już wątpliwości, że ZUS i OFE to po prostu okradanie Ciebie z Twoich pieniędzy. Nie dostaniesz ich na swojej emeryturze, a jeśli wydaje Ci się, ze dostaniesz to masz rację – wydaje Ci się.

Poniżej przedstawiam kilka znanych mi, legalnych sposobów na unikanie marnowania Twoich pieniędzy w ZUS, OFE i innych wynalazkach polityków, by samodzielnie nimi zarządzać.

Umowy o dzieło

Umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich są zwolnione z ZUS. Owszem, nie każdy jest pisarzem, muzykiem itp. Ale w pracy każdego człowieka są zajęcia odtwórcze (administracyjne) i twórcze. Nawet sekretarka musi czasem napisać jakiś tekst, wykonać jakąś analizę itd. Wystarczy więc zawrzeć odrębną umową na pracę „pod nadzorem w siedzibie pracodawcy” oraz odrębną na „pracę twórczą bez wskazania miejsca ani nadzorcy”.

Ustawodawca jednak podjął próbę zabezpieczenia swoich dochodów z haraczu jakim są opłaty ZUS i ustalił, że umowy o dzieło zawierane przez firmę z jej pracownikiem są też objęte ZUS. Aby to legalnie ominąć należy zatem zawierać takie umowy nie jako firma-pracodawca, tylko dowolna inna firma, od której firma-pracodawca odkupuje następnie usługę outsourcingu tych twórczych prac.

Zaletą umów autorskich jest też opodatkowanie tylko połowy dochodów z nich, czyli realna stawka podatku dochodowego spada z 18-32% na 9-16%. Zaoszczędzone 9-16% Twojego dochodu to akurat tyle, ile powinno się regularnie inwestować – jak widzisz – nie musisz zarabiać więcej, możesz robić to mądrzej.

Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza to dość znany sposób na zmniejszenie składek na ZUS (i przy okazji zaoszczędzenia na podatku dochodowym). Składki odprowadzane na ZUS są niższe niż 1000zł. A jeśli chcesz „wyrzucać” jeszcze mniej? Możesz zatrudnić się np. w zaprzyjaźnionej firmie z minimalną pensją, od której pracodawca będzie odprowadzał ZUS. Dzięki temu w ramach swojej działalności gospodarczej będziesz musiał odprowadzać tylko „zdrowotne” (ok. 270zł).

Uwaga – pensja musi być co najmniej minimalna, nie jest ważna wielkość etatu – chcesz na 1/8, może być, ale pensja na tę 1/8 musi być co najmniej minimalna (nie 1/8 minimalnej). To powszechny błąd wielu przedsiębiorców, sam niestety też go kiedyś popełniłem i musiałem płacić w ZUS zaległe składki.

Zatrudnienie za granicą

To sposób, jakiego nie polecam. Raz, że byłoby to kłamstwo (chyba, że faktycznie pracujesz za granicą) w dodatku dość łatwe do udowodnienia (skoro mieszkasz w Polsce to nie pracujesz w Anglii), poza tym przecież to płacenie obcemu państwu (jak już mamy płacić haracz to lepiej „naszym”).

Na koniec czarny humor w postaci filmu o kolejnej „przydatnej nam” reformie rządu w ZUS i OFE.


Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę z Poradnikami.


10 komentarzy

  1. ; Wojtek pisze:

    Czy na pewno działa jeszcze zwolnienie z płacenia składek do ZUSu w przypadku zatrudnienia np na 1/8 etatu w innej firmie która odprowadzi minimalna składkę od tej 1/8 etatu?

  2. ; Mariusz Szepietowski pisze:

    Nie, to na pewno nie działa i nie wiem, czy kiedykolwiek działało. Uzupełniam tekst o tę kwestię dla przestrogi – dobrze, że zwróciłeś na to uwagę.

  3. ; Damian pisze:

    dobre wiadomości, czyli mam rozumieć że jeśli pracuje u kogoś na etacie i zarabiam chociażby minimalną krajową i mam odprowadzane skladki ZUS to moge otworzyć dodatkowo swoją działalność gospodarczą nie płacąc już skladek do ZUS? A jeśli najpierw otworze działalność a np. po roku bede chciał się dodatkowo zatrudnić u kogoś w firmie to działa to na takich samych zasadach odnosnie skladek ZUS? pozdrawiam

  4. ; Mariusz Szepietowski pisze:

    „nie płacąc już składek ZUS” – jak napisałem, należy płacic tylko „zdrowotne” obecnie ok 250zł. Na drugie pytanie: Tak – kolejność nie ma znaczenia.

  5. ; Danuta pisze:

    Słyszałam o takim trójkącie zatrudnieniowym-są trzy osoby-1,2,3,które mają swoje firmy,i tak 1-ka zatrudnia w swojej firmie 2-kę,a 2-ka zatrudnia 3-kę ,a 3-ka zatrudnia 1-kę.Oczywiscie ,trzeba odpowiednio dobrać stanowiska.Nie wiem czy to jest możliwe?Znam to tylko ze słyszenia.

  6. ; Mariusz Szepietowski pisze:

    Oczywiście, że jest to możliwe. Wystarczą nawet dwie firmy, prawo nie ogranicza takiej wymiany usług/pracowników. Oczywiście należy potrafić wykazać, że zatrudnione osoby rzeczywiście wykonują dane zadania. Jest to łatwe, jeśli są to osoby o odmiennych specjalizacjach, np. firma informatyka zatrudnia do pomocy kolegę marketingowca i odwrotnie.

  7. ; Andrzej pisze:

    Czy aby napewno opłaca zatrudniać się u kogoś żeby nie płacić składek ZUS z działalności gospodarczej?Moim zdaniem to wątpliwa korzyść.Juz pisze dlaczego. Obliczyłem szybko, że z tytułu zatrudnienia na najniższej krajowej, obecnie 1386zł kolega, lub ktos u kogo będę zatrudniony bedzie musiał zapłacić za mnie dokładnie 553,80 zl składek na ZUS( 410,81 ub spoleczne, 107,64 zdrowotne, 33,96 FP i 1,39 FGŚP) + zaliczka na podatek 56 zł . Razem robi się 609,80 zl Na działalności skladki wynoszą 597,37 zł + zdrowotne które mozna odpisac od podatku. I co dalej Pan uważa ze się to opłaca?Pozdrawiam

  8. ; Mariusz Szepietowski pisze:

    Panie Andrzeju – tak nadal tak uważam. Nie całe „zdrowotne” mozna odliczyć od podatku. Obecnie tylko 201zł, zatem do Pana wyliczenia po stronie działalności należy dodać 32zł, czyli wyjdzie ok 630zł (gdy w modelu zatrudnienia na etacie 610zł). Zatem rozwiązanie z działalnością jest o 20zł droższe plus brak już zapłaconej zaliczki od dochodu, więc łącznie 76zł.

    To oczywiście nie jest dużo, ale jednak wykazuje większą korzyść przedstawionej przeze mnie możliwości 🙂

  9. ; Piotr pisze:

    Najlepiej nie płacić nic złodziejskiemu Państwu, szara strefa !!!

  10. ; Zbyszek pisze:

    Wszystko w skrócie, ZUS – Zakład Utylizacji Społeczeństwa i nasuwa mi się następny usługodawca, NFZ – Narodowy Fenomen Zabijania.

Zostaw komentarz