Wyznacz swój plan inwestycyjny


Jeśli rzetelnie określiłeś swoją sytuację, cel inwestycyjny i horyzont czasowy wiesz już:
1. Czy chcesz i masz potrzebę zgromadzenia kapitału na przyszłość.
2. Na co i jaką kwotę musisz zgromadzić
3. W jakim czasie chcesz to zrobić

Teraz wystarczy, że wprowadzisz te wartości na poniższej stronie (nie jestem jej autorem, ani właścicielem, ale polecam ją, jak i inne kalkulatory na niej).
http://www.kalkulatorfinansowy.pl/kalkulator/kalkulator-rentiera-i-oblicz-jak-duzo-odkladac-aby-po-latach-otrzymac-okreslona-kwote_8

Przykład I – emerytura

Dla przykładu przedstawiam cel: zgromadzić na emeryturę milion zł (wartość przyszłej renty) w ciągu 30 lat, przyjmując roczny wzrost 10% i 12 kapitalizacji w roku (czyli wpłacamy ratę co miesiąc). Jak widzisz, wymaga to inwestowania co miesiąc ok. 442zł. To chyba nie jest tak dużo, a milion na starcie emerytury byłby ok (ta kwota wystarczy na 17 lat miesięcznej emerytury w wysokości 5.000zł).

Zobacz emerytura 1 - Wyznacz swój plan inwestycyjny

Uwaga na złodzieja!

Jest w tym jednak jeden „mały” haczyk… Inflacja. Co z tego, że za 30 lat będziemy mieli milion, jeśli będzie on wart tyle, co dziś 300.000zł (czyli emerytura za 30 lat w wysokości 5.000zł to tyle, co dziś 1.500zł)? Zakładając inflację w wysokości 4%, można to policzyć korzystając z innego kalkulatora na stronie http://www.kalkulatorfinansowy.pl/kalkulator/kalkulator-inwestora-vi-oblicz-wartosc-biezaca-inwestycji-przy-rocznej-kapitalizacji_6

Zobacz emerytura 3 - Wyznacz swój plan inwestycyjny

Zróbmy więc ponownie główne obliczenie przyjmując, że obliczamy wartość realną, czyli od rocznego wzrostu (zakładaliśmy 10%) odejmijmy inflację. Bazując na ostatnich 10 latach przyjmujemy średnioroczną inflację w wysokości 4%, zatem wzrost ponad inflację zakładamy na 6%.

Zobacz emerytura 2 - Wyznacz swój plan inwestycyjny

No cóż… aby za 30 lat mieć odłożony kapitał o wartości dzisiejszego miliona zł (czyli, by mieć miesięczną emeryturę o wartości dzisiejszych 5.000zł), musimy co miesiąc inwestować ok. 1000zł.

Być może kwota ta Cię zaskoczy – aż tyle muszę co miesiąc odkładać, by po kolejnych 30 latach ciężkiej pracy żyć za godziwą emeryturę? Tak, niestety tak to wygląda. Oczywiście inwestując co miesiąc połowę – 500zł, zgromadzisz kapitał o dzisiejszej wartości pół miliona, co pozwoli Ci mieć przez 17 lat emeryturę o wartości dzisiejszych 2500zł – może Ci to wystarczy, może nie, kto wie, jakie będą ceny i Twoje potrzeby za 30 lat i jak długo będziesz na tej emeryturze żyć…

Owszem, powtórzę banał – to najwyższy czas, by zacząć regularne inwestowanie. I owszem, większość czytelników to zignoruje, a za 30 lat może będą chodzić po śmietnikach zbierając złom 🙁

Mam nadzieję, że Ty postąpisz rozsądnie i rozpoczniesz systematyczne inwestowanie. W kolejnym odcinku przedstawię Ci najlepsze z dostępnych możliwości, w zależności od Twojej sytuacji.

Przykład II – nowe auto

Powyższy sposób przydaje się też do obliczeń dla wielu innych celów np. chcąc za 5 lat kupić nowe auto w cenie odpowiadającej dzisiejszym 80.000zł, zakładając wzrost 6% rocznie ponad inflację (wprowadzamy na podanej wyżej stronie kalkulatora po kolei liczby 80000; 6; 5; 12) musimy co miesiąc inwestować po 1147zł.

Zobacz emerytura 4 - Wyznacz swój plan inwestycyjny


Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę z Poradnikami.


9 komentarzy

 1. ; Łukasz pisze:

  Życzyłbym sobie, by cały „mój ZUS” był inwestowany na moim, konkretnym koncie i bym to ja mógł nim zarządzać. A najlepiej oczywiście, bym dostawał te pieniądze i sam je inwestował. Obecny system to wykłe okradanie obywateli.

 2. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Zgadzam się. O tym, jak można to osiągnąć piszę na http://bezemerytury.pl/blog/index.php/jak-unikac-zus-i-ofe

 3. ; Wojtek pisze:

  Kalkulatorfinansowy.pl jest rewelacyjny;)

 4. ; kamil pisze:

  mam pytanie jak osiągnąć 10 procent wymienione w artykule

 5. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Nie wiem. 12-14 lat temu, jak lubiłem ryzyko zarabiałem na akcjach 300% rocznie, dziś gdy cenię spokój zarabiam na funduszach średnio 39% rocznie i też się z tego cieszę, za 15 lat, gdy będę cenił „bezpieczeństwo”, być może będę zarabiał właśnie 10% i wtedy będę mógł odpowiedzieć na to pytanie.

 6. ; Anonim pisze:

  w dzisiejszych czasa zarabiać 39% nie jest możliwe inwestorzy wycofują sie z funduszy a to tylko wróży spadki.Myślę że ludzie jeszcze długo nie bedą inwestować w fundusze i odużych zyskach nie bedzie mowy.W dzisiejszych czasach to chyba lokaty bo są pewne i pokonują inflacje,a to już coś.Mam od 4 lat pieniadze w funduszach i jest ich teraz połowa a miało być plus 30% a gdzie jeszcze opłata za członkostwo.Fundusze to hazard.

 7. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  To niestety częste zdanie o funduszach i o całym rynku kapitałowym. Agenci wciskają produkty osobom nieświadomym, które kupią dany fundusz/polisę/akcje i chcą o niej „zapomnieć”. Tak się nie da niestety. Trzeba je zmieniać, wycofyać się albo nawet grać na spadki. Wtedy realne jest nie tylko 30, ale nawet 200% (tylko wtedy jest to praca na cały dzień).

 8. ; Janko pisze:

  Ja tam w giełdę i fundusze w ogóle nie wierzę i nie wierzę tym, którzy potrafią zarobić 20% rocznie, nie mówiąc już o takich bajkopisarzach, którzy mówią o 200% rocznie. Jeśli bowiem byliby w tym tacy dobrzy to byliby najbogatszymi ludźmi na świecie. Ja już dziś im bym powierzył 1 mln zł byleby tylko dali mi 10% rocznie. A nadwyżka niech będzie dla nich. Niestety żaden z nich się na to nie zgodzi. Tyle w temacie.

 9. ; Mariusz Szepietowski pisze:

  Nie godzą się, bo przy takim układzie to oni ponosiliby całe ryzyko.

Zostaw komentarz